Jak wabić zwierzynę? 5 skutecznych sposobów
6 December 2023
Jak wabić zwierzynę? 5 skutecznych sposobów

Polowanie, choć zwykle jest pełne adrenaliny i ekscytacji, to niekiedy bywa żmudne i monotonne. Długie godziny oczekiwania na zwierzynę lub intensywnych poszukiwań zakończonych niepowodzeniem mogą zniechęcić nawet najprawdziwszych miłośników myślistwa. W takich momentach sztuka wabienia zwierząt staje się niezwykle wartościową umiejętnością. Jakie są najlepsze metody na wabienie zwierząt łownych? Poznaj propozycje, które urozmaicą Twoje polowanie. 

Wabienie zwierząt łownych — skuteczne metody

Wabienie zwierząt to proces, który wymaga od myśliwego nie tylko wiedzy na temat konkretnej zwierzyny, ale i również odpowiedniego przygotowania. Istnieje kilka skutecznych metod na przywołanie do siebie zwierzyny, poczynając od tradycyjnych technik, aż po nowoczesne akcesoria. Poniżej znajdziesz kilka skutecznych metod wabienia, które sprawdzą się w różnych sytuacjach. 

wabienie zwierząt

Naśladowanie dźwięków 

Metoda naśladowania dźwięków jest tradycyjnym i jednym z najstarszych sposobów wabienia zwierząt. Polega na imitowaniu odgłosów, które przyciągną uwagę konkretnego gatunku. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to wyłącznie odtwarzanie określonych dźwięków, ale sztuka, polegająca na komunikacji ze zwierzyną. Zastosowanie właściwej tonacji i tempa dźwięku ma ogromne znaczenie, jeżeli chce się przywołać określoną zwierzynę, a następnie ją upolować. Metoda ta wymaga od myśliwego bardzo dobrej znajomości zachowań dzikich zwierząt. 

Wabiki dźwiękowe

Obecnie myśliwi mogą nie tylko naśladować właściwe dźwięki w celu przywołania zwierzyny, ale i zastosowań specjalnie zaprojektowane w tym celu akcesoria. Jeżeli chodzi o wabiki dźwiękowe, to do wyboru są klasyczne gwizdki, wabiki w formie gumowego balonu zintegrowanego z mechanizmem dźwiękowym, które po ściśnięciu emitują dźwięki przypominające te wydawane przez zwierzęta oraz gwizdki z możliwością zmiany ograniczników pozwalające na regulację tonacji i głośności dźwięków. Co jeszcze można wykorzystać w celu wabienia zwierząt łownych?

Wabiki zapachowe

Wabienie zwierząt za pomocą wabików zapachowych opiera się na wykorzystaniu specjalnych substancji, które mają na celu przyciągać zwierzęta do danego miejsca. Ta technika wykorzystuje w dużej mierze naturę zwierząt, które używają zmysłu węchu do komunikacji, identyfikacji partnera czy lokalizacji pożywienia. Warto wiedzieć, że dla każdej zwierzyny inny rodzaj zapachu będzie tym atrakcyjnym.

Wabiki na konkretny rodzaj zwierzyny

Przed zakupem wabika na konkretny rodzaj zwierzyny kluczowym elementem jest zrozumienie preferencji danego gatunku. Warto wiedzieć, że wabik nie będzie skuteczny, jeżeli nie dobierze się go do zwierzyny, na którą się poluje. Odkrycie, jaki dźwięk przyciąga daną zwierzynę oraz jaki zapach jest dla niej atrakcyjny, stanowi kluczowy krok i to jeszcze przed zakupem wabika. Jeżeli nie masz doświadczenia w tym zakresie, skonsultuj się z ekspertami lub skorzystaj z wiedzy innych myśliwych. 

Nie zapomnij o kamuflażu 

Nawet najbardziej precyzyjne i atrakcyjne wabiki mogą okazać się nieskuteczne, jeśli myśliwy nie zadba o swoje własne zakamuflowanie. Niektóre zwierzęta łowne są płochliwe i mają bardzo dobrze rozwinięte zmysły, w tym wzrok. Nawet jeżeli posiadasz dobrze dobrany wabik, który emituje dźwięki lub zapachy, preferowane przez zwierzynę to polowanie może zakończyć się niepowodzeniem. Warto zadbać również odzież myśliwską, która pozwoli na wtopienie się w naturalne tło i sprawi, że wykrycie przez zwierzynę będzie utrudnione.

wabienie zwierząt łownych

Czego nie robić podczas wabienia zwierząt?

Podczas procesu wabienia zwierząt istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać. Przede wszystkim, nie powinno się hałasować. Nieoczekiwane i gwałtowne dźwięki lub ruchy mogą skutecznie spłoszyć zwierzęta, zanim jeszcze myśliwy będzie miał okazję zobaczyć je na własne oczy. Ostrożność i uważność to klucz do sukcesu — w końcu nawet najlepiej dobrane wabiki nie będą skuteczne, jeżeli zwierzyna się spłoszy. 

Zobacz także jak zapisać się do Polskiego Związku Łowieckiego.